Steptember Projesi / Basın Bülteni 
13.10.2015 
 
"AKS Gönüllüleri Steptember'da Biz de Varız  Dedi, Cerebral Palsy'li Çocuklara Destek Verdi"
 
Anahtar-Kontak sektörünün öncü kuruluşu AKS, Steptember Projesi'nde çalışanları ile birlikte gönüllülükte örnek bir adım atarak biz de varız dedi. AKS Gönüllüleri, Eylül ayı boyunca günde 10.000 adım atmak ve Cerebral Palsy'li çocuklara da bağış desteği sağlamak amacı ile gösterdikleri örnek gönüllülük girişimi sonucunda 3.500 TL bağış toplayarak projeye anlamlı bir katkı sağladı.  
 
"Bağışları ile Anlam Kattılar, Gönüllükte Örnek Bir Adım Attılar "
 
Steptember adlı kampanya ile Cerebral Palsy'li CP'li çocuklar için bağış toplamanın yanı sıra sağlıklı yaşam bilincini oluşturmak hedefi ile gönüllüler günde 10.000 adım adım atmaya davet ediliyor. Toplanan bağışlarla da CP'li çocuklara eğitim ve rehabilitasyon desteğinin yanı sıra destekleyici malzemelerin ulaştırılması hedefleniyor. Bu alanda toplumda farkındalık yaratmak üzere tüm dünyada eş zamanlı olarak gerçekleştirilen, Türkiye'de ise Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı' (TSÇV) tarafından yürütülen Steptember Projesinin bu yılki süreci tamamlandı. 
 
AKS Kontak Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Durmaz ve yöneticilerinin de destek verdiği bu önemli proje kapsamında AKS Çalışanlarından oluşan gönüllüler 3.500 TL bağış toplayarak, Cerebral Palsy'li çocukların tedavisinde kullanılmak üzere Türkiye Spastik Çocuklar Vakfına teslim etti. AKS KSS Kurul Başkanı Gülay SELKİ " Sosyal Sorumluluk ve Gönüllülük kavramı AKS'nin temellerinde yer alan önemli bir değer. Çünkü, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Cahit Durmaz, sosyal sorumluluk kavramının kurumsal olarak ifade edilmeye henüz başlandığı 1990'lı yıllarda göstermiş olduğu  duyarlı lider profili ile örnek olmuş bir sanayicidir. Yönetim Kurulu Başkanı tarafından sahiplenilmiş bu alanda çalışanların da gönüllülük konusunda duyarlı olması ve üst yönetimini rol model alması kaçınılmazdır. Bu projede olduğu gibi önümüzdeki süreçte de çalışanlarımızı gönüllü olmaya yönlendiren, toplum için "iyi bir  şey, iyi bir fayda sağladıklarını  hissettiren çalışmalara devam edeceğiz" dedi. 
 
Proje Hakkında 
 
2001 yılında Avustralya'da hayata geçirilen ve 2013 yılına kadar Amerika, Kanada, İngiltere ve Hollanda'ya yayılan kampanyanın Türkiye ayağını Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı yürütüyor. Kampanyanın ana hedefi ile Cerebral Palsy'li çocuklarda destek sağlamak bu doğrultuda toplumda farkındalık yaratmak. 
 
Cerebral Palsy nedir?
 
Cerebral Palsy (CP) duruşu ve hareketleri etkileyen fiziksel bir engelliliktir. CP ilerleyici değildir. Beyin veya beyinciğin sağlam kalan alanlarına eğitim ve rehabilitasyon uygulanarak her zaman işlevsellik kazandırılabilir. Anne karnında ilk aylarda oluşabilecek bir gelişimsel sorun Cerebral Palsy'ye sebep olabileceği gibi 3 yaşına kadar  beyne veya beyinciğe zarar veren herhangi bir olay da Cerebral Palsy oluşmasına neden olabilir.